Marmor
Ko pomislimo na marmor, se pred našimi očmi pojavijo razkošni, prestižni in veličastni prostori. A ni nujno tako! Veličastna kamnina, ki so jo uporabljali že v antični Grčiji, lahko s premišljenim načinom uporabe najde svoje mesto tudi v vašem domu in dvigne njegovo estetsko vrednost.
Nastanek in lastnosti marmorja
Marmor je metamorfna kamnina, ki je nastala s rekristalizacijo apnenca ali dolomita, pod visokimi pritiski in temperaturami. Nastaja globoko pod zemeljsko površino in je izpostavljena mešanju z različnimi mineralnimi primesmi. Le-ti ustvarijo edinstveni barvni spekter in značilne žile, ki dajo tej naravni kamnini unikaten vzorec. Čisti marmor, ki ga je uporabljal tudi sloviti Michelangelo, je popolnoma bel. Estetski učinek marmorju dajeta tudi tekstura in struktura, ki sta pri zglajeni površini bolj izraziti kot pri hrapavi. Sestavljen je lahko iz kristalnih zrnc kalcita, to je kalcitni marmor, ali dolomita – dolomitni marmor. Poimenovanje te veličastne kamnine izvira iz antične Grčije, marmaros, kar pomeni bleščeč, lesketajoč. Je močna, trpežna kamnina, ki jo odlikuje več desetletna življenjska doba.
Raznolika paleta vzorcev marmorja
Vzdrževanje marmorja
Marmornate površine ne zahtevajo pretiranega vzdrževanja, a kljub temu, v primerjavi s granitom, zahteva nekoliko več nege. Za čiščenje zadostuje zgolj mehka krpa, voda ali nežno čistilo. Sodi med metamorfne kamnine, kar pomeni, da se ves čas spreminja. Še posebej je občutljiv na kisline, visoko vročino, kisli dež in minerale, ki jih najdemo v trdi vodi. Nekateri v spremembi te kamnine vidijo čar, vsi tisti, ki si tega ne želijo, pa lahko reagiranje preprečijo s primernimi zaščitnimi premazi. Predhodna impregnacija je priporočljiva predvsem na površinah, ki so izpostavljene razlitju barvnih tekočin. Vas zanima več o vzdrževanju? Obiščite salon Marnit v Hočah in z veseljem vam bomo svetovali ter priporočili nego, ki bo poskrbela, da bodo vaše marmornate površine ohranile prvoten izgled in sijaj.
Vsestransko uporaben
Inovativna uporaba marmorja bo ustvarila vtis glamurja in luksuza v vašem domu. Veličastna kamnina se lahko uporablja za prekrivanje stenskih in talnih površin, primerna pa je tudi kot material za pohištvo. Stebri, obloženi z marmorjem prinašajo ekskluzivnost in prispevajo h dvigu estetske vrednosti celotnega prostora. Marmorne plošče so zelo primerne za talne obloge, saj omogočajo obdelavo v najrazličnejše oblike in dimenzije. Preverite, kakšne so možnosti uporabe te imenitne kamnine.
Vhod in hodnik
Goste je potrebno navdušiti že na vhodu v dom! Se strinjate? Marmor krasi preddverja mnogih prestižnih stavb in je elegantna popestritev, ki zagotovo ne bo šla iz mode. Oblecite zunanje ali notranje stopnice, tla hodnika in pustite odličen prvi vtis.
Kopalnica
Marmor ima številne možnosti uporabe tudi v kopalnici. Marmornata tla, stene, obloge v tuš kabini ali kadi ter umivalniki bodo poskrbeli, da se boste med jutranjo in večerno kopalniško rutino počutili kot v prestižnih toplicah. Tudi sodobni trendi priporočajo uporabo marmorja v kopalnici, zato bo vaša prenova sledila smernicam oblikovanja.
Okenske police
Marmor je mehkejša kamnina, bolj dovzetna na vlago, zato je priporočljiv predvsem za notranje okenske police. Zaokrožite izgled oken ali notranjo podobo prostorov s policami, ki bodo pritegnile poglede.
Marmorna pregrada
Odprti tlorisi dajejo občutek prostornosti, širine, njihova slabost pa je pomanjkanje zasebnosti in intimnosti. Razdelite prostor na nevsiljiv način in ločite prostor s marmornimi pregradami. Oblecite steno ali steber v marmor in dodajte nekaj marmornatega dekorja ter ustvarite čudovit detajl, ki ne bo ostal neopazen.
Kamin
Kamnoseštvo Marnit – z več kot 100 letno tradicijo.